Aktualności

Wzrost PKB pozwala nam na doganianie państw z czołówki UE

10 Października 2018

- Skutecznie wprowadzamy naszą strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wzrost PKB pozwala nam na doganianie państw z czołówki Unii Europejskiej. Fundusze europejskie inwestujemy sprawnie, a dzięki temu, że zwiększamy dochody budżetu, mamy po prostu więcej pieniędzy na rozwój - powiedział Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Poinformował, że udział funduszy UE w inwestycjach publicznych w 2012 r. wynosił 52 proc., a w tej chwili jest to na poziomie 30 proc.

- Żeby dogonić UE musimy mobilizować znacznie większe środki i stawiać na nowe instrumenty, aniżeli na te, z których do tej pory korzystaliśmy - oświadczył.

Podkreślił, że oddając, że priorytetem Resortu jest, żebyśmy w mniejszym stopniu niż dotychczas polegali na funduszach unijnych i przygotowywali się na moment, kiedy będziemy bogatsi.

- Trzy regiony Polski - Mazowsze, Dolny Śląsk i Wielkopolska - przekroczyły poziom 70 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, co oznacza, że przestają być traktowane jako biedne i będą otrzymywać mniejsze wsparcie unijne - oznajmił.