Aktualności

Pokazujemy naszą skuteczność w UE

19 Października 2018

- Pokazaliśmy, że potrafimy proponować rozwiązania, która dają nadzieję na pozytywne rozwiązanie sporu wokół Brexitu. Polska, w oczach wielu państw, zyskuje jako kraj, który chce doprowadzić do pojednania - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w Brukseli.

Dodał, że  w całej rozciągłości potwierdzone zostały konkluzje czerwcowe, że jest pełna dobrowolność, suwerenność państw członkowskich w przyjmowaniu uchodźców.

- Cały proces z uchodźcami, migrantami jest w naszych rękach. Mogę podkreślić, że w polityce migracyjnej Polska osiągnęła to, co sobie założyliśmy. To jest bardzo dobry znak, ponieważ nasza pozycja negocjacyjna przebiła się. Tych państw, które podzielają nasze zdanie, jest coraz więcej. Pokazujemy naszą skuteczność i to, że Bruksela słucha państw członkowskich - oznajmił.

Podkreślił, że polska gospodarka rozwija się szybko, a uszczelnienie systemu podatkowego oraz walka z rajami podatkowymi stają się coraz bardziej skuteczne.

- Nasze propozycje w kwestii walki z rajami podatkowymi zyskują coraz większe zrozumienie - stwierdził.

Poinformował, że polscy obywatele na Wyspach Brytyjskich muszą mieć zagwarantowane prawa.

- Jestem przekonany, że wypracujemy korzystne rozwiązania dla naszych przedsiębiorców. Mam zapewnienie od pani Theresy May, że na zasadzie wzajemności będą oni traktowani równo z obywatelami brytyjskimi i będą utrzymane ich przywileje, by nie byli poszkodowani przez Brexit  - oznajmił.

Zaznaczył, że kolejna bardzo istotna sprawa to szczyt Azja-Europa.

- To było wiele dobrych spotkań. Polska gospodarka rozwija się szybko, poprzez nasze uszczelnienie systemu podatkowego, uszczelnianie systemu VAT, podatku CIT. Przez ostatnie 30 lat Polska wiele zrobiła dla polityki klimatycznej, co było bardzo dobrze przyjęte przez przywódców państw azjatyckich - powiedział.