Aktualności

Łączymy Polskę i regiony #KolejPlus

17 Października 2018

- Dzięki programowi Kolej+  cała sieć komunikacyjna będzie ułatwiała poruszanie się po całym kraju. To fundament Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w miejscowości Jasienica.

Dodał, że cały program ma objąć miasta wielkości powyżej 10 tys. mieszkańców, z których mają być połączenia do większych ośrodków.

- Naszym celem jest to, żeby cała ta sieć komunikacyjna kierowała się swojego rodzaju logiką i jednocześnie tworzyła jednolity ruszt komunikacyjny z punktu widzenia zdolności mieszkańców poszczególnych regionów do poruszania się po terytorium naszego kraju - oznajmił.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba torów kolejowych spadła z ok. 30 tys. km do ok. 20 tys. km.

- Podejmujemy się programu, który ma to niekorzystne zjawisko odwrócić. W tej chwili nawet bardzo duże miasta w Polsce jak Jastrzębie Zdrój czy Lubin, nie mają bezpośrednich połączeń - poinformował.

Podkreślił, że po wielu latach zwijania torów kolejowych, Prawo i Sprawiedliwość chce zatrzymać tę falę.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że w ramach programu Kolej+ zostaną zbudowane i odbudowane połączenia kolejowe istotne dla ruchu lokalnego.

- Odpowiadamy na potrzeby mieszkańców całej Polski. Program Kolej+ ma realny kształt i jest przygotowany do tego, aby go wdrażać - oznajmił.

Stwierdził, że infrastruktura kolejowa powinna być udziałem także małych miejscowości.