Aktualności

Dajemy Polakom narzędzie opowieści o przepięknej historii Polski

11 Października 2018

- To wyjątkowy dzień - jesteśmy w miejscu, które jest świadectwem tego, że Polska nie dała się oderwać od wolności. Cieszę się, że będziemy opowiadać naszą historię - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski.

Podkreślił, że „Polska nie ma się czego wstydzić, że zrobiła wiele dobrego”.

- Stajemy się zwycięzcami naszej historii. Będziemy mogli oddać to, co należne naszym wielkim Bohaterom. Musimy przedstawiać prawdę historyczną. Wszyscy Polacy muszą zdać sobie sprawę jak wielką wartością jest nasza historia - oznajmił.

Dodał, że historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu.

- Dajemy dziś Polakom narzędzie opowieści o przepięknej historii Polski. Musimy je wykorzystać dla dobra dzisiejszej Polski, dla pokoleń, które są przed nami i dla tych, które odeszły. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby Muzeum Historii Polski mogło powstać - powiedział.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zaznaczył, że Polska zasługuje na to muzeum.

- Wywiązujemy się z obowiązku pamięci o tych, którzy za Polskę walczyli, dla Polski żyli - stwierdził.

Wiceminister Sprawiedliwości, kandydat PiS na Prezydenta warszawy Patryk Jaki podkreślił, że Cytadela będąca symbolem zniewolenia, zostanie przekształcona w muzeum opowiadające o polskiej wolności, o polskiej historii.

- Warszawa zasługuje na wielkie projekty i cieszę się, że będą one realizowane - podsumował.